|
01/20/2008, 07:35 PM | #1 |
Moved On
Join Date: Oct 2006
Location: MS
Posts: 56
|
What is it worth ? ? ? ? ? ? ? ?
I am thinking about buying a (used) 65g Oceanic Aquarium with a stand. I dont now what it is worth so I need some help on what a good price is.. Does anyone know what they sold for new?
I priced a 60g all-glass today for 169.99 (new) what is a better deal? 65g Oceanic Aquarium used price?asking price is $150.00 o.b.o 60g All-Glass Aquarium new price $169.99 |
01/20/2008, 08:24 PM | #2 |
Just hanging out
Join Date: May 2007
Location: ky
Posts: 786
|
cpl of questions come to mind.
1. is the used one reef ready with everything you need or not. 2. The new one is it reef ready or need to be drilled. 3. the new one what all will you need to buy extra to set it up. These are just a few that comes to mind. Sure you can get the new one for a few bucks more but if used is fully set up it can save you more money down the road .
__________________
Im just a redneck in a city slickers lifestyle Current Tank Info: WORKING ON IT |
01/20/2008, 08:27 PM | #3 |
Recovering Detritophobe
Join Date: Jan 2004
Location: Cary, NC
Posts: 7,443
|
Does it include anything else (stand, etc)? And is it drilled for an overflow?
__________________
If it's worth doing, it's worth doing right. I remember when zoanthids were called things like "green" and "orange" and not "reverse gorilla nipple." Current Tank Info: 180g reef with all the bells and whistles |
01/21/2008, 12:29 PM | #4 |
Moved On
Join Date: Oct 2006
Location: MS
Posts: 56
|
Neither tank is drilled. The Oceanic Aquarium comes with a stand and heater and some stuff for a fresh water tank(That I dont need) I can have either one drilled though. I still have a overflow and sump that I kept from my last tank if I wanted to use. Thanks
|
01/21/2008, 12:32 PM | #5 |
Registered Member
Join Date: Dec 2005
Location: Chuluota, FL
Posts: 6,072
|
I would pay 20 dollars more for the brand new tank.
__________________
"Live your life so no one has to lie about who you were at your funeral" click on my red house to see my tang compound! Current Tank Info: 29 gallon in Wall! |
01/21/2008, 12:39 PM | #6 |
Recovering Detritophobe
Join Date: Jan 2004
Location: Cary, NC
Posts: 7,443
|
I would expect to pay about $50 for a used 65g tank with no accessories.
__________________
If it's worth doing, it's worth doing right. I remember when zoanthids were called things like "green" and "orange" and not "reverse gorilla nipple." Current Tank Info: 180g reef with all the bells and whistles |
01/21/2008, 01:53 PM | #7 |
Moved On
Join Date: Oct 2006
Location: MS
Posts: 56
|
thanks to everyone who responded. Is that $50 for just the tank or the price for tank and stand?
|
01/21/2008, 05:27 PM | #8 |
Recovering Detritophobe
Join Date: Jan 2004
Location: Cary, NC
Posts: 7,443
|
just tank
__________________
If it's worth doing, it's worth doing right. I remember when zoanthids were called things like "green" and "orange" and not "reverse gorilla nipple." Current Tank Info: 180g reef with all the bells and whistles |
01/21/2008, 05:32 PM | #9 |
Premium Member
Join Date: Jan 2007
Location: New Jersey
Posts: 3,646
|
Just tank. Scratchless is worth 20 bux.
|
|
|